… omat
Stało się to, co było chyba nieuniknione. Sama spawarka to był jednak dopiero początek …
… bo do skompletowania została maska, reduktor, kurtka, rękawice, drut, butla z gazem…
Gniazdo siłowe i przedłużacz był przygotowane już wcześniej, jednak spawarka fabrycznie miała wtyk 4 stykowy (L1/L2/L3/PEN), a ja pociągnąłem instalację 5 żyłową (L1/L2/L3/N/PE). Jeszcze przed pierwszym włączeniem wymieniłem więc przewód zasilający na 5 żyłowy
Migomat w końcu ożył i nawet nie wywalił bezpieczników :)
Był więc sens jechać po butlę z gazem (mix Argon + CO2)
Po kilku próbach udało się położyć pierwszy spaw…
… i od razu wyszło co jeszcze potrzeba do dalszego działania. Do blatu przykręciłem imadło, dorobiłem masę z plecionki i przerobiłem zacisk masowy spawarki…
… dokupiłem końcówki prądowe pod drut 0,8mm, stojak na uchwyt, szczypce spawalnicze, kątowniki magnetyczne, małą rolkę drutu samoosłonowego…
Pierwszą wprawkę mam już za sobą …
… i muszę się przyzwyczaić do ciepła jakie generuje spawanie, na szczęście rękawice spełniają swoje zadanie.
Teraz pozostaje oswajać się ze sprzętem – nim szybciej tym niższa będzie kaucja za butlę z gazem ;-) A do ogarnięcia jest sporo zmiennych, bo do dyspozycji jest regulacja
- prędkości podawania drutu
- napięcia spawania
- reluktancji (?)
- ilości gazu…
Bardzo dużym ułatwieniem jest masa informacji dostępnych na Youtube’ie, np. kanał WeldingTipsAndTricks poświęcony wszystkim technikom spawania prowadzony przez profesjonalnego spawacza Jody’ego Collier’a.
Dodatkowo trzeba przyzwyczaić się do zupełnie nowych możliwości, a nawet zupełnie zmienić podejście przy rozwiązywaniu niektórych problemów.
W backlogu miałem dwa małe projekty wiążące się ze spawaniem cienkiej blachy (co na razie wymaga jeszcze trochę ćwiczeń).
Pierwszy to zamontowanie czujnika temperatury oleju, czyli wywiercenie otworu w misce olejowej i naspawanie nakrętki pod czujnik. Wskaźnik upolowany za grosze już czeka.
Drugi projekt wstępnie zakładał podobny zabieg, jednak na dwururce układu wydechowego.
Sonda lambda standardowo montowana jest we wszystkich nowych samochodach, służy do pomiaru zawartości tlenu w spalinach i podpięta jest pod komputer. W Ładzie komputera nie ma, ale wartość składu mieszanki to bardzo cenna informacja przy regulacji gaźnika – wiadomo czy mieszanka jest zbyt uboga czy za bogata. Sonda generuje sygnał z zakresu 0-1V więc wystarczy pomiar i odpowiednie wyskalowanie aby móc ustawić optymalny skład 14,7:1.
Dzięki unifikacja części na przestrzeni kilku dekad produkcji modeli 210x i 2121, do klasyka można założyć kolektor wydechowy z Nivy z taką sondą montowaną fabrycznie, co jest bardzo dużym ułatwieniem…
Do obmyślenia zostaje
- pomiar wartości napięcia na sondzie – najprościej będzie chyba wykorzystać Arduino Nano z jak najdokładniejszym napięciem referencyjnym
- wyskalowanie i prezentacja wartości – najprostszy byłby wyświetlacz LCD podpięty do płytki, jednak analogowy wskaźnik napięcia lepiej pasowałby do pozostałych zegarów, tylko jak przeskalować sygnał ?
Obydwoma tematami zajmę się już po powrocie z tegorocznego Złombola, do którego zostało raptem 23 dni…
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.